باغ خنده
بروزرسانی موضوع (10 ثانیه یک بار به صورت خودکار بروزرسانی می شود)

رتبه موضوع:
  • 0 رای - 0 میانگین
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

[-]
کلمات کلیدی
هیرومبا زرتشتی جشن

جشن زرتشتی هیرومبا
#1

resim
آشنایی با جشن هيرومبا در میان زرتشتیان اردکان
 
در روستاى شريف آباد اردكان رسمى شبيه آتش افروزى سده هر ساله در روزهاى آخر فروردين ماه برگزار مى‏ شود كه هيرومبا نام دارد.
زرتشتيان اين روستا پيش از غروب آفتاب به نيايشگاه پير هريشت می‏روند. هنگام سپيده دم پس از نيايش بامدادى به دشت میروند و هيزم و خار جمع آورى می‏نمايند. در اين روز در پير هريشت مراسم چوب زنى انجام میشود.
 
به اين ترتيب كه به جوان يا مردى كه براى اولين بار در مراسم جمع آورى هيزم شركت كرده و يا اينكه در آن سال ازدواج كرده يا صاحب فرزند شده چوب می‏زنند. جوانان شخص مورد نظر را روى دست بلند می كنند و در ميان شادى و شاباش شركت كنندگان به او چوب می ‏زنند. بستگان اين شخص بايد در پايان كله قندى را به گروه برگزار كننده هيرومبا تقديم كنند كه با آن شربت درست نمايند و ميان جمعيت توزيع كنند. در غروب اين روز هيزم‏ها را به روستا مى آورند و روى هم انباشته مى ‏نمايند و در خانه‏ ها را مى‏ زنند و از هر خانه نيز هيزمى مى گيرند.
 
resim
جشن هیرومبا در نيايشگاه پير هريشت برگزار می شود
 
در هنگام غروب مردم دور خرمن هيزم جمع مى‏ شوند و موبد نيز با آتش دان پر از آتش در آنجا حاضر است. موبد با صداى بلند پيام هيرومبا را آغاز مى‏ كند و براى اموات طلب مغفرت مى‏ نمايد.
افراد حاضر به دو گروه تقسيم مى‏ شوند و در دو صف روبروى هم مى‏ ايستند. وقتى كه موبد براى اموات طلب مغفرت مى نمايد، يكى از گروه‏ها، در حالى كه افراد گروه دست بر شانه يكديگر دارند با صداى بلند «هيرومبا» مى‏ گويند و با هم به حالت تعظيم در مى‏ آيند و مجددا به حالت ايستاده باز مى‏ گردند.
 
پس از آنها گروه ديگر اين اعمال را تكرار مى‏ كند و اين عمل تا پايان نام بردن اسامى افراد برجسته و نيكوكار زرتشتى ادامه مى ‏يابد. هر بار كه موبد نام يكى از اين افراد نيكو كار را مى ‏برد و براى او طلب مغفرت مى‏ نمود يك گروه اعمال فوق را انجام مى‏ دهند.
پس از آن موبد خرمن هيزم را آتش مى‏ زند و مردم در اطراف آن حلقه زده و شادى مى‏ نمايند و آرزوى روشنايى و دل گرمى مى‏ نمايند.
بامداد روز بعد خانمها گلوله‏ هاى آتش را از زير خاكستر بيرون آورده و در آتشدان مى گذارند و به خانه مى ‏برند و آن آتش را تا صد شبانه روز با افزودن چوب به آن، روشن نگه مى ‏دارند و آن را با آتش پنجه روى بام پيوند مى‏ زنند.
 
resim
 
پس از آتش افروزى هيرومبا، به مدت سه شبانه روز در اين روستا جشن‏هايى برگزار مى‏ شود. پس از غروب آفتاب جوانان به در خانه‏ ها می ‏روند و اسامى درگذشته هر خانه را نام مى‏ برند و هيرومبا مى‏ گويند. صاحب خانه نيز مقدارى آجيل به آنها مى ‏دهد. پس از آن مردم به خانه افرادى كه در نيايشگاه پير هريشت چوب خورده‏ اند و مجددا آنها را چوب مى ‏زنند.
 
در پايان روز سوم مجددا اعمال و مراسم هيرومبا را تكرار و براى اموات طلب مغفرت مى‏نمايند. در روستاى اله آباد و فرسى آباد اين مراسم به نام «هيبيدوگ» و در روستاى خرمشاه به نام «شاخ شاخ دُربَند» برگزار مى‏ شود. 
پاسخ
سپاس شده توسط:
 


موضوعات مشابه ...
موضوع نویسنده پاسخ بازدید آخرین ارسال
  پیامک خنده دار عید نوروز Hamid 0 1,782 ۲۱ / ۱۲ / ۱۳۹۴ - ۱۲ : ۳۲ ب.ظ
آخرین ارسال: Hamid
  آشنایی با آداب عید نوروز در تهران قدیم Hamid 0 1,037 ۲۱ / ۱۲ / ۱۳۹۴ - ۱۲ : ۳۱ ب.ظ
آخرین ارسال: Hamid
  عاروس گل آیین کهن مازندران Hamid 0 1,274 ۲۱ / ۱۲ / ۱۳۹۴ - ۱۲ : ۲۸ ب.ظ
آخرین ارسال: Hamid
  آداب و رسوم استان قزوین در ایام نوروز Hamid 0 852 ۲۱ / ۱۲ / ۱۳۹۴ - ۱۲ : ۲۷ ب.ظ
آخرین ارسال: Hamid
  آشنایی با آداب و رسوم مردم استان قم در ایام نوروز Hamid 0 720 ۲۱ / ۱۲ / ۱۳۹۴ - ۱۲ : ۲۶ ب.ظ
آخرین ارسال: Hamid
  آشنایی با ماسلنیتسا، جشن نوروز در سرزمین اسلاوها Hamid 0 820 ۲۱ / ۱۲ / ۱۳۹۴ - ۱۲ : ۲۵ ب.ظ
آخرین ارسال: Hamid

پرش به انجمن:


کاربران در حال بازدید این موضوع: 1 مهمان

درباره انجمن تفریحی و سرگرمی باغ خنده

وبسایت تفریحی باغ خنده از مرداد ماه 1394 آغاز به کار خود را در دنیای بزرگ اینترنت آغار کرد. این وبسایت دارای پنج قسمت اصلی می باشد که فعالیت های خود را در آن زمینه ها انجام می دهد همچنین اهداف این وبسایت ایجاد بستری مناسب برای تفریح و سرگرمی مناسب و درخور کاربر ایرانی ، تعلیم و تعلم نیز می باشد. این وبسایت تابع قوانین جمهوری اسلامی ایران می باشد